تجلیل از نمونه های بخش کشاورزی
در سی و دومین دوره معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی انجام شد؛ تقدیر وزیر جهاد کشاورزی از ۱۵۳ محقق و کشاورز برتر کشوری

در سی و دومین دوره مراسم معرفی کشاورزان نمونه کشوری در تهران، ۱۵۳ نفر در حوزه‌های مختلف زراعت، باغبانی، شیلات و خاک‌ورزی که با کاهش مصرف آب بیشترین عملکرد را داشتند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

به‌ گزارش روابط عمومی موسسه رازی، محمود حجتی در مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی با بیان اینکه از بهره برداران نمونه که نوید بخش کشاورزی آینده کشور هستند، قدردانی می کنیم اظهار کرد: این نمونه ها پیشرو کشاورزی هستند و به ما درس های زیادی می آموزند که همین نمونه های ملی راه جدیدی را برای کشاورزی ما باز می کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اساسی ترین و مهمترین موضوع در بخش کشاورزی، تولید پایدار است افزود:مسایل زیست محیطی و حفاظت از منابع گرانبهای آب و خاک از مسایل مهم است که باید به آن توجه شود کشاورزان نمونه هم این موارد را رعایت کرده اند.


وی با تاکید بر لزوم توجه به دانش بنیان بودن بخش کشاورزی که از نکات مهم این حوزه است، ادامه داد:ما باید به دنبال دانش و ابزار تکنولوژی روز باشیم و آن را در کنار یافته های داخلی قرار دهیم و پس از بومی سازی به کشاورزان انتقال دهیم.


حجتی گفت: نکته مهم دیگر در تولیدات کشاورزی، افزایش بهره وری است که هنوز ظرفیت های مغفول زیادی در بخش کشاورزی کشور وجود دارد که می تواند بخشی از مشکلات را برطرف کند، توجه به این موضوع  موجب توسعه تولید می شود و باید گفت برای تولید محدودیتی وجود ندارد.


وی به کارهای انجام شده در دولت اشاره کرد و گفت:در سه چهار سال اخیر، بخشی از این ظرفیت ها مانند کشت گلخانه ای، پرورش ماهی در قفس و گیاهان دارویی را شناسایی و استفاده کرده ایم و دولت توجه جدی و ویژه ای به بخش کشاورزی دارد و طی ۴۰ سال اخیر، در هیچ دوره ای مانند دولت تدبیر و امید در بخش آب و خاک در داخل مزرعه سرمایه گذاری نشده و این در حالیست که درآمد دولت محدود بوده است.


وزیر جهاد کشاورزی  تصریح کرد:تاکید رییس جمهوری بر حفظ آب و خاک، محیط زیست و تعادل بخشی به سفره های آب زیرزمینی است و در این زمینه هم وزارت جهاد کشاورزی طرح های عظیم آب و خاک را اجرا کرده است.


وی افزود:طرح های زیادی را در این زمینه پیاده کرده ایم که از جمله ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام و همچنین طرح۲۳۰ هزار هکتاری استان های غربی و شمال غربی کشور است، در این طرح ها سیستم های نوین آبیاری اجرا می شود.


حجتی تصریح کرد:طبق گزارشات به دست من رسیده تا ۴۰ روز گذشته نزدیک به ۱۵۴ هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی اجرا شده و پیش بینی می کنیم این سطح تا پایان سال ۹۶ از ۲۰۰ هزار هکتار عبور کند.


وی افزود:همچنین در طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان نیز اقداماتی همچون عملیات زهکشی، تسطیح و تجهیز اراضی کشاورزی انجام می شود.

در سی و دومین دوره مراسم معرفی کشاورزان نمونه کشوری در تهران، ۱۵۳ نفر در حوزه‌های مختلف زراعت، باغبانی، شیلات و خاک‌ورزی که با کاهش مصرف آب بیشترین عملکرد را داشتند، مورد تقدیر قرار گرفتند، همچنین در این مراسم، از اپلی‌کیشن کشاورزی رونمایی شد.

منبع: روابط عمومی موسسه رازی
بيشتر

طراحی و اجرا اداره فناوری اطلاعات