شنبه 11 آذر 1402   03:13:06

توبرکولین انسانی

نوع و شکل فرآورده: 
آنتی ژن، به صورت محلول ایزوتونیک استریل

 
ترکیبات فرآورده: 
هر دز (0/1 میلی لیتر) حاوی مواد زیر است:
-    مشتقات پروتیینی خالص شده مایکوباکتریوم توبرکلوزیس سویه های DT، PN، C به مقدار 5 واحد بین المللی (IU) 
-    گلیسیرین، فنل، سدیم کلراید، بافر فسفات، تویین 80


مورد مصرف:
-    این فرآورده برای آزمایش غربالگری و تشخیص افراد مشکوک یا مبتلا به عفونت ناشی از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس کاربرد دارد.


روش مصرف، دز و راه تجویز:
بااستفاده از سرنگ انسولین، مقدار 0/1 میلی لیتر آنتی ژن را از راه داخل جلدی در یک سوم فوقانی جلو ساعد تزریق نمایید.
تذکر: از تزریق شدن محلول به صورت داخل جلدی اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت آزمایش را در پوست دست دیگر و یا در محلی با حداقل 5 سانتی متر فاصله از محل اول تکرار کنید. در صورت تزریق مناسب در محل تزریق، برجستگی مشخصی به وجود می آید.


برنامه و زمان مناسب آزمایش توبرکولین:
این فرآورده در هر موقع از سال و بر اساس تشخیص پزشک و یا برنامه غربالگری وزارت بهداشت، قابل استفاده می باشد.


نحوه قرائت و تفسیر نتایج:
48 تا 72 ساعت بعد از تزریق، پوست ناحیه را بررسی و در صورت مشاهده برجستگی و سفتی در محل تزریق، قطر اندوراسیون را با خط کش یا کولیس اندازه گیری نموده و یادداشت نمایید. تفسیر نتایج مطابق با جدول زیر می باشد:

 
قطر اندوراسیون   تفسیر توضیحات
کمتر از 5 میلی متر   منفی  در مبتلایان به ایدز هر گونه اندوراسیون مثبت تلقی می شود
بین 5 تا 9 میلی متر مشکوک  در کودکان زیر 5 سال، مجاور با افراد مسلول و مبتلایان به ایدز، مثبت تلقی می شود
10 میلی متر به بالا مثبت واکنش مثبت به این آنتی ژن به معنای ابتلای قطعی به بیماری سل نیست
     
* در صورتی که قرائت پس از 72 ساعت انجام نگیرد می توان پس از حداقل یک هفته، آزمایش را تکرار کرد.


موارد منفی کاذب:
انقضای تاریخ مصرف توبرکولین – نامناسب  بودن شرایط نگهداری توبرکولین – خیس و مرطوب یا ملتهب بودن پوست محل تلقیح – تلقیح قبل از خشک شدن الکل روی پوست – تزریق عمقی – ارزیابی نتایج آزمون زودتر یا دیرتر از موعد مقرر – تلقیح واکسن های ویروسی زنده به طور هم زمان و یا در طول 6 هفته قبل – استفاده از داروهای استروییدی یا تضعیف کننده سیستم ایمنی ( به مدت طولانی و یا دوز بالا) – سوتغذیه – لاغری مفرط – در نوزادان و یا سالمندان (در افراد مسن اگر تست توبرکولین اولیه منفی باشد، تکرار تست مانتو با 5 واحد بعد از یک هفته، کمک کننده خواهد بود. با این روش واکنش بوستر تشدید یافته را می توان مشخص نمود) - -اعتیاد به الکل – استرس ناشی از جراحی، سوختگی، واکنش رد پیوند – ابتلا به عفونت های ویروسی اخیر مثل سرخک، آبله مرغان، اوریون و پولیومیلیت – ابتلا به اشکال بسیار شدید بیماری سل ( مثل سل ارزنی یا سل پیشرفته) – ایدز (عفونت ویروس HIV) – بیماری های بافت لنفاوی نظیر بیماری هوچکین، لنفوم، لوسمی – سارکوییدز – نارسایی مزمن کلیوی – افرادی که در مرحله اولیه عفونت بوده و هنوز حساس نشده اند.


موارد مثبت کاذب:
تاریخچه تزریق واکسن BCG ( تا 10 سال پس از تزریق) – وجود مایکوباکتریوم های غیر سلی در بدن – پارگی رگ های کوچک در محل تلقیح – عفونت ثانویه در محل تلقیح – اشتباه در اندازه گیری ( اندازه گیری اریتم به جای اندوراسیون) – دریافت خون در فاصله نه چندان دور – تلقیح این فرآورده بیش از حد استاندارد


زمان خودداری در بارداری و شیردهی: ندارد

موارد منع مصرف:
-    در بیماری ها و عفونت های ویروسی ذکر شده در بند منفی کاذب – در افراد تحت درمان با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی – در صورت سپری شدن تاریخ مصرف آنتی ژن – در صورت یخ زدگی آنتی ژن


عوارض جانبی:
به ندرت واکنش های موضعی شدید در محل تزریق رخ می دهد از جمله: تاول، زخم، لنفانژیت، لنفادنوپاتی موضعی و تب که تنها بیانگر حساسیت بسیار شدید این افراد به محلول توبرکولین بوده و نشانه پیشرفت یا پیش آگهی بد بیماری نمی باشد.


تداخلات دارویی:
استفاده از داروهای استروییدی یا تضعیف کننده سیستم ایمنی، تلقیح واکسن های ویروسی زنده به طور هم زمان و یا در طول 6 هفته قبل، دریافت خون در فاصله نه چندان دور، با مصرف این آنتی ژن تداخل دارد.


توصیه ها و احتیاط های لازم:
-    آنتی ژن از شبکه توزیع رسمی تهیه شود – به هنگام مصرف آنتی ژن، زنجیره سرد و شرایط آسپتیک رعایت شود – پیش از تزریق، از کالیبره بودن سرنگ ها اطمینان حاصل کنید – به منظور حفظ یکنواختی، قبل و حین مصرف، ویال حاوی آنتی ژن به آرامی تکان داده شود – محتوای ویال آنتی ژن مصرف شده به حفظ شرایط آسپتیک و زنجیره سرد حداکثر تا 30 روز قابل استفاده می باشد – به هنگام کشیدن آنتی ژن به داخل سرنگ، همچنین در حین تزریق، احتیاط کامل به عمل آید.


نحوه معدوم نمودن باقی مانده و ویال آنتی ژن:
وسایل یک بار مصرف مورد استفاده و ویال خالی آنتی ژن را در ظرف مخصوص وسایل تیز قرار داده و سپس به طور صحیح سترون سازی (اتوکلاو، سوزاندن، استفاده از مواد شیمایی مناسب) و دفن بهداشتی شوند.


شرایط حمل و نقل و نحوه نگهداری:
 این فرآورده در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد و دور از نور حمل و نگهداری شود. در این شرایط، آنتی ژن تا تاریخ انقضای درج شده بر روی برچسب قابل مصرف می باشد.


بسته بندی:
آنتی ژن توبرکولین انسانی در مقادیر 50 دزی، ویال های 5 میلی لیتری قهوه ای رنگ و در جعبه های 50 تایی، بسته بندی و عرضه می شود.


تاریخ آخرین بازنگری:
01/ 1397

مراکز دولتی مرتبط
مراکز بین المللی مرتبط
دانشگاه های علوم پزشکی
سایر
شبکه اجتماعی ما