كتابخانه و مركز اسناد علمي


تاريخچه كتابخانه و مركز اسناد علمي

 


يكي از انواع كتابخانه‌هاي موجود در دنيا، كتابخانه‌هاي تخصصي مي‌باشند. بسياري از كتابخانه‌هاي تخصصي فضاي مورد نياز و نيازمندي­هاي خود را بر حسب خدماتي كه ارائه مي‌شود ، تعداد خوانندگاني كه از منابع كتابخانه استفاده مي‌كنند و برنامه‌هاي آينده و وظايفي كه بر عهده كتابخانه محول مي‌شود مشخص مي‌كنند. مجموعه موجود در كتابخانه تخصصي را منابعي در حوزه موضوعي خاص تشكيل مي دهند . در بررسي­ها مشخص شده پژوهشگران براي كارهاي تحقيقاتي خود به آنها مراجعه مي كنند و بيشترين مراجعه­كنندگان به كتابخانه محسوب مي شوند . كتابخانه­هاي اختصاصي در چارچوب سازمان­هاي دولتي ، صنايع ملي ، انجمن­هاي پژوهشي و مؤسسات آموزشي ، انجمن­هاي حرفه­اي و تخصصي و شركت­هاي تجاري و صنعتي تشكيل مي شوند و به طرح و نقشه خاص و ساختمان جداگانه نياز ندارند . 
مؤسسه تحقيقات واكسن و سرم­سازي رازي واقع در حصارك كرج به فاصله 48 كيلومتري غرب تهران قرار گرفته است. اين مؤسسه در سال 1304 هجري شمسي يكي از قديمي­ترين مراكز تحقيقاتي در كشورمان مي باشد. در همان سال آقاي دكتر دلپي كه فرانسوي بودند با يك چمدان كتاب وارد مؤسسه شده و اين چمدان تبديل به يك كتابخانه بزرگ تخصصي شده است. كتابخانه در سال 1309 شروع به كار نمود و سال 1316 رسما" به عنوان يك كتابخانه تخصصي شناخته شد. در سال 1325 همسر دكتر سيدحسين ميرشمسي، سركار خانم بديعه علي­آبادي كه به زبان فرانسه مسلط بودند به پيشنهاد دكتر دلپي و علاقه شخصي خود ايشان به عنوان اولين كتابدار در اين كتابخانه مشغول به كار شدند و تا سال 1327 به جمع­آوري دوره­هاي نشريات و كتب مي پرداختند و يكي از كارهاي بسيار مهمي كه در زمان تصدي ايشان در كتابخانه انجام شد دسته­بندي و ارسال نشريات به صحافي آقاي فردريش لانكامرر بوده كه به پيشنهاد پروفسور دلپي انجام گرفت. از سال 1327 به بعد دكتر گوستاو بوري رسما" به استخدام مؤسسه رازي در آمدند و كار خود را در كتابخانه آغاز نمودند. در آن زمان كارمندان كتابخانه دو نفر بودند: آقاي دكتر گوستاو بوري و زمانخان شهبازي
در سال 1343 آقاي دكتر پرويز نظري در زمان مديريت دكتر مرتضي كاوه در كتابخانه مشغول شدند. از كارهاي مهم اين دكتر كه زبان انگليسي را خوب مي دانست برقراري مبادله (Exchange) در كتابخانه بود.

طراحی و اجرا : اداره فناوری اطلاعات